Hýčkání po Turecku: Turecké hammamy

Hýčkání po turecku aneb turecké hammamy

 

Pokaždé, když si doma napustíte vanu a ponoříte se blaženě do horké lázně, zkuste si představit, že byste se místo toho měli sprchovat a koupat ve vodě studené. Nezní to moc lákavě, co myslíte? Naštěstí, osud tomu chtěl, že Římané společně se šířením myšlenek demokracie zaváděli po světě i své hygienické návyky, mezi něž patřilo koupání v teplých lázních. A jak se traduje, lidské vynalézavosti se meze nekladou a tato tradice se dále šířila do celého světa. Dodnes nacházíme spoustu tradičních způsobů koupele, ale Římané jako první používali jeden z nejlepších vynálezů historie: veřejné římské thermy aneb horké lázně. Ty se v antické době staly místem, kam si lidé chodili očisťovat nejen tělo, ale i duši.

 

hammam lázněHistorickým vývojem se znalost o horkých lázních šířila dál do světa a jejich návštěvy se staly především oblíbenou aktivitou v muslimských zemích. Kombinací tradice římských a osmanských lázní vznikly turecké lázně zvané „hammam“, též překládané jako „dárci tepla”. V našem článku se zmíníme především o Osmanech, kteří povýšili tradici horké koupele do úplné dokonalosti a díky nim si drží pověst nejstarší tradiční horké koupele na světě. Hammamy, někdy též označované jako parní lázně, neztratily s postupem času nic na své atraktivitě, naopak si získávají stále větší oblibu nejen mezi obyvateli arabských zemí a Turecka, nýbrž též u mnohočetných návštěvníků těchto zemí. Provedeme Vás historií a tradiční technikou očisty, kterou můžete s trochou fantazie skvěle provést i doma v pohodlí vlastní koupelny.

 

Historie hammamu v Turecku

 

Jak víme z historie, Římská a Osmanská říše měly k sobě blízko jak historicky, tak kulturně. Rozsáhlá Římská říše se rozkládala až do oblasti dnešního Istanbulu, dříve Konstantinopole, který byl centrem Byzantské říše. Římané v této oblasti vládli až do roku 1453, kdy Otomané město dobyli. Ačkoliv měli předci dnešních Turků vlastní muslimské tradice provádění lázní, nechali se římskou tradicí inspirovat. Navíc přidali specifika islámské víry, která nařizují, že před každou modlitbou musí dojít k tradiční očistě těla, kterou provádějí muži, ženy, děti nevyjímaje (zvaný abdest). Hammamy měly a dodnes mají velmi důležité místo v životě muslimů. Najdete je především blízko mešit, jelikož očista těla dle islámské tradice představuje nezbytnou součást náboženského života v Turecku a jde ruku v ruce s očistou duše. Pro Římany byly thermy spíše místnost na setkání společnosti, kde se probíraly novinky a klepy z každodenního života.

 

Typický hammam se skládá ze tří navzájem propojených místností.

 

  • Camekan

 

Jde o vstupní halu do hammamu. Můžete si ji představit jako zateplenou místnost. Má velmi jednoduchou funkci, a to jako převlíkárna a přípravna na samotný rituál hammamu, podobně jako v dnešních moderních bazénech. Ve většině hammamů obdržíte tenkou látku pestemal podobnou zástěře či ručníku a dřevěné pantofle. V hammamech mimo turistická centra si musíte ručník a pantofle donést svoje.

 

  • Hararet

 

lázně hammamMasér (tellak) usazuje zákazníky v druhé místnosti, parním haraketu, na rozpálený kámen, též zvaný göbek taşı. Díky teplu se začnete potit a otevřou se Vám póry, základ k tomu, abyste se mohli začít očišťovat od nahromaděné špíny a staré kůže. Tím se kůže připraví na tu správnou očistu, kterou provádí masér tím, že Vás nejprve namydlí jemným mýdlem a jemnými pohyby odstraní starou kůži. Tato aktivita se též nazývá „kese“, protože si tím „osekáváte“ starou kůži z těla. Odpadající kůže se omývá pod tekoucí teplou vodou. Po rituálu kese můžete pokračovat i vy sami a to vlastní žínkou, buď podobnou té, co použil masér nebo látkovou. Při procesu peelingu si poté omýváte tělo u tekoucí teplé či studené vody, která teče z umyvadel umístěných ve stejné místnosti.

 

  • Soğukluk

 

Jedná se o poslední místnost v tureckém hammamu. Ve studené místnosti můžete nechat své tělo odpočinout a pečlivě ho osušit. Již zde poznáte opravdový rozdíl před a po vstupu do hammamu. Zde si dáte studený nápoj, nejčastěji sodu či ayran (solený jogurtový nápoj). Zde můžete strávit i několik desítek minut i hodin, záleží jen na Vás. Lidé v muslimských zemích se do hammamu vypravují jako na celodenní aktivitu, kde relaxují a nabírají síly. Po opuštění hammamu byste se neměli věnovat příliš náročným aktivitám jako je sport, jelikož se Vaše tělo bude nacházet v blaženém odpočinkovém režimu.

 

Rozdíl mezi římskými thermami a tureckým hammamem

 

Aby se vyhovělo islámské víře, bylo rozhodnuto, že ženy a muži budou turecké lázně navštěvovat odděleně. V prapůvodních hammamech se směli koupat pouze muži ovšem v průběhu času, a to díky proroku Mohamedovi, byl do hammamu umožněn vstup i ženám, které prodělaly nemoc či ženám po porodu; Podle jeho slov mělo teplo hammamu podpořit též krásu a plodnost žen.

 

Hlavní a zásadní rozdíl mezi dvěma typy lázní spočívá v tom, že turecké lázně nepoužívaly podobně jako římské lázně koupání ve studené vodě, jelikož to Osmané považovali za nehygienické. Proto se tělo v hammamech očišťuje od nečistot pod vodou tekoucí z kohoutků. Tím se efektivně tělo zbavuje špíny a přebytečné kůže a zároveň jsou tím zachované hygienické nároky. Další rozdíl spočíval v tom, že po horké turecké lázni si chodí Turci odpočinout do tzv. studené místnosti, zatímco pro Římany bylo posezení ve studené místnosti považováno jako příprava na koupel.

 

Hammam dnes

 

Ve velkoměstech si drží hammamy svojí původní funkci. Ovšem navíc se přidal i vliv moderní doby, tedy to, že je hammam vnímán jako místo k rozptýlení a wellness procedurám. Na vesnicích nadále platí, že jsou hammamy i místem k osobním setkáním všech sociálních vrstev. Pro vesničany to často znamená jedinou šanci, jak se vykoupat v opravdu teplé vodě, protože sami si nemohou dovolit luxus horkých van, tak jak si to užíváme my v České Republice. Je to též očistná tradice pro nevěsty a její příbuzné, kteří by měli hammam před velkou svatební oslavou navštívit. Ženy také hammam navštěvují u příležitosti 40. dne od narození potomka.

 

Hammam u vás doma: Heslo: Pořiďte si žínku!

 

Pamatujete si časy, kdy naše babičky používaly látkové žínky, které jsme my již vyměnili za plastové houby? Žínka má naprosto jedinečnou a nepostradatelnou funkci v očistě našeho těla a pleti, jelikož nás efektivně zbavuje staré kůže. Pokud alespoň jednou za týden použijete mýdlo na žínce, dosáhnete toho nejlepšího efektu „dětské prdelky“, ke kterému Vám nedopomůže i ten nejlepší peeling na světě. V hammamech se používají žínky "kessa", které si navlečete na ruku. Použít se dají i jiné, po domácku upletené žínky. Můžete poprosit třeba babičku! V hammamech se používají na namydlení nejrůznější mýdla. V naší nabídce naleznete nejstarší mýdlo na světě, aleppské mýdlo, o kterém jsme psali v jiném článku o syrské kosmetice. Ve skutečnosti je nejdůležitější vybrat to, které bude vyhovovat Vaší pleti, ovšem přednost byste měli dávat přírodním mýdlům, které budou jemné a tolerantní k Vaší pleti. Pokud budete provádět rituál hammamu ve Vaší koupelně, nezapomeňte na to, že je důležitá též vnitřní hydratace. V hammamu byste si dopřáli studeného a osvěžujícího jogurtového nápoje či sody. Pro domácí kúru můžete zvolit například domácí ledový čaj.

 

Napište nám svoje zkušenosti z tureckých či arabských hammamů na Stránky Facebooku Smilargan či jako komentář pod náš článek!