5 zajímavých faktů o arganovém oleji

O arganovém oleji toho již bylo napsáno mnoho. Najdou se však i zajímavosti o kterých jste možná ani nevěděli. Na ty se společně podíváme v následujícím článku.

 

Argania Spinosa v Izraeli

 

Všichni, kdo znají arganový olej jistě ví, že se vyrábí pouze a jen v Maroku. V minulosti tu však byla snaha stromy Argania Spinosa zasadit také v Izraeli. Bohužel, pro Maročany bohudík, přežívají stromy Argania Spinosa pouze na suché a neúrodné půdě, která se vyskytuje pouze v jihozápadní části Maroka. Tento vzácný olej tak nadále zůstává dominantou a národním bohatstvím Marockého království.

kozy na stromu Argania Spinosa

 

Arganový olej v kozím trusu

 

Arganový olej se sbírá a vyrábí ručně. Je zde však více metod, jak jeho sběru dosáhnout. 

První metoda spočívá v tom, že zemědělci vyčkají, až plody uzrají a samy spadnou ze stromu, jiní zemědělci shazují plody na zem pomocí tyčí. Třetí a kuriózní metodou je sběr plodů prostřednictvím koz, které se plody Arganie živí. Plody se pak vybírají z jejich trusu.

Tato metoda je nezvyklá, nicméně není pro plody škodlivá.

 

Neuvěřitelná spotřeba plodů

 

Na jeden litr olivového oleje je třeba 5 kg oliv. Na jeden litr arganového oleje je potřeba šestkrát více, a to přesně 30 kg plodů arganie, což odpovídá zhruba 4-5 stromům Argania Spinosa. Jen tak pro představu, nejdražší olej na světě - opunciový olej má spotřebu oproti arganovému oleji ještě téměř třicetinásobnou - na jeden litr opunciového oleje je potřeba neuvěřitelných 800 kg plodů opuncie. 

 

marocké ženy pracující na výrobé arganového oleje

Namáhavá a dlouhá práce

 

Dostat z plodů Arganie 1 litr oleje dá marockým ženám dost zabrat. Na jeden litr musí berberské ženy pracovat až 20 hodin. Práce je to velmi náročná a zdlouhavá. Jednotlivé plody se musí nejprve rozlousknout pomocí kamenných mlýnků a až poté se mohou vylisovat.

 

Tajemství krásy hollywoodských celebrit

 

Arganový olej není tajemstvím krásy pouze berberských žen, arganový olej používají i mnohé hollywoodské celebrity.

 

Mezi stoupenkyně tohoto marockého zlata patří například Angelina Jolie, která používá nejen 100% arganový olej, ale i krémy s arganovým olejem nebo masky na vlasy. Stejně jako Angelina Jolie, používá arganový olej na vlasy i herečka Jennifer Aniston, jejiž vlasy jsou snem každé dívky a ženy.

Catherine vévodkyně z Cambridge používá arganový olej

 

Herečka Eva Mendes byla jednou slyšena, že arganový olej je tajemství její krásné pleti a popsala ho jako neobyčejný produkt. I Salma Hayek, Katy Perry, Kim Kardashian, Taylor Swift nebo topmodelka Gisele Bundchen používají toto tekuté zlato, které je součástí jejich každodenní zkrášlovací rutiny. Arganový olej si oblíbila i krásná Catherine, vévodkyně z Cambridge, která olej používá nejen na vlasy, ale i na celé tělo.

 

Více o celebritách, které používají arganový olej si můžete přečíst zde.

 

Máte také nějaký zajímavý fakt o arganovém nebo opunciovém oleji? Podělte se o něj s námi i dalšími čtenáři v komentářích.

 

zdroj: smilargan.cz, www.raredelights.com

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení