Turecké sladkosti a jejich druhy

Téměř každý byl alespoň jednou na dovolené v Turecku, se setkal s takzvaným "turkish delight" neboli "lokumem". Orientální turecké sladkosti však nejsou jen lokum. Podívejte se s námi, jaké druhy tureckých sladkostí existují a jak populární lokum vlastně vzniklo.

 

lokum-01

Lákavá dobrota "lokum", nazývané také "rahat" nebo již zmíněné „turkish delight“ vznikla údajně již ve středověku, a to na dvoře samotného osmanského sultána, který miloval sladké, ale kvůli problémům s chrupem nemohl kousat nic tuhého. Proto dal svému kuchaři za úkol, aby mu připravil měkkou sladkost, kterou by mohl snadno rozžvýkat. Takto vzniklo lokum.

 

První obchod s touto tureckou specialitou byl otevřen v Istanbulu v roce 1776. V průběhu 19. století si této unikátní cukrovinky všimli Britové, kteří měli na Blízkém východě silný vliv, a začali ji dovážet do Velké Británie. Odtud se lokum rozšířilo do dalších zemí. Díky tomu, že si mnoho Čechů vybírá pro svou dovolenou právě Turecko, začíná být tato orientální turecká sladkost oblíbená čím dál více i u nás.

 

Lokum se dělí na dva základní druhy. Prémiová a zároveň dražší je varianta, kde jsou kostky lokumu plněny nasekanými mandlemi, pistáciemi, vlašskými ořechy nebo lískovými oříšky. Výjimečně také datlemi, pomerančovou kůrou, brusinkami nebo rozinkami. Levnější variantou je lokum ochucené a obarvené například růžovou vodou, citronem, mátou, skořicí, smetanou, medem, pomerančem a mnoha dalšími příchutěmi. Nejčastěji má lokum žlutou, červenou nebo zelenou barvu. U dražších variant najdete nespočet různých druhů. Od lokumu plněného pistáciemi, přes varianty čokoládové, makové nebo kokosové, až po lokum vyrobené z granátového jablka nebo lokum obalené v pravých lístkách růže.

 

O něco méně populární, ale troufáme si říct, že více chutná je Cezerye. Cezerye je želatinová turecká cukrovinka, která je vyrobena ze zkaramelizované mrkve a oříšků. Cezerye se servíruje při zvláštních příležitostech ke kávě nebo čaji a je známá jako turecké afrodiziakum. Na rozdíl od lokumu není cezerye tolik sladká. Může se jednat o tenké plátky plněné oříšky nebo o cezerye ve tvaru koule, která je obalena mandlemi, lískovými oříšky, vlašskými ořechy nebo pistáciemi.

 

V obchodě www.tureckesladkosti.cz však naleznete i různé mixy a můžete tak ochutnat cezeryi jak s mandlemi, tak s lískovými oříšky. Pokud nevíte, jaké lokum si vybrat, nabízíme i dárkové balení s několika druhy lokumů, kde můžete ochutnat od každého něco.

 

Další orientální sladkostí je sucuk, což znamená "klobása". Nejedná se však o uzeninu ale o sladkost, která svým tvarem připomíná klobásu. Sucuk se vyrábí tím způsobem, že se na tenké provázky připevní různé ořechy, nejčastěji vlašské ořechy a poté se namáčí do želatiny. Nechá se ztuhnout a výsledkem je výborná turecká cukrovinka. Nejoblíbenější jsou želatiny z hroznů nebo z granátového jablka.

 

Stejně jako sucuk se vyrábí i další turecká cukrovinka - sadrazam. Sadrazam je velmi sladká želatina plněná nejčastěji vlašskými ořechy a obalená v hořkém kakau, v mandlích, sezamu nebo třeba v pistáciích.

 

baklava-01

To nejlepší nakonec

 

Ano, nezapomněli jsme na ní. Snad nejznámější tureckou sladkostí je populární baklava! I tato turecká pochoutka však může mít nespočet tvarů, náplní a chutí. Nejoblíbenější druhy jsou ty s pistáciemi, nicméně existují i baklavy s kešu oříšky nebo vlašskými ořechy, čokoládová baklava, baklava ve tvaru rolek, které jsou plněné až po okraj čerstvými oříšky, baklava se sirupem, baklava z růžové vody a mnoho dalších druhů.

 

Všechny sladkosti obsahují čerstvé oříšky, ať už vlašské, lískové, pistácie nebo mandle a jsou dovážené přímo z Turecka.

 

A co vy, už jste ochutnali nějakou orientální tureckou nebo arabskou sladkost? Napište nám, co Vám nejvíce chutnalo.