Marocké zlato aneb arganový olej a jak poznat ten pravý

Není všechno zlato, co se třpytí. Toto známé rčení se dá použít ve všech aspektech života, a kdo se jím řídí, neprohloupí. Ve sféře péče o krásu a zdraví to platí dvojnásob. Často se na nás obracíte s dotazy ohledně našich produktů. Spousta z Vás měla v minulosti zkušenosti s nákupem nekvalitních produktů z arganového oleje a i když měl označení jako 100% přírodní, jednalo se o náhražky. Tyto, bohužel, negativní zkušenosti poškozují dobré jméno produktu, v který vkládáme důvěru a distribuujeme ho v České republice našim zákazníkům již po mnoho let. Vaše dotazy nás tedy inspirovaly k sepsání základních pravidel pro výběr toho pravého - 100% přírodního arganového oleje. Doufáme, že Vám tento seznam pomůže poznat rozdíl mezi kvalitou „zlata“ a nebudeme si nic nalhávat, které ženské srdce by zlatem opovrhlo?

 

arganový olej SmilarganSlovní spojení Arganový olej aneb  "Marocké zlato" se v posledních letech skloňuje ve všech pádech, a to na trhu přírodní kosmetiky, léčitelství, ale i v gastronomii. Zázračné účinky arganového oleje fascinují lidstvo již postaletí a používaly ho i královny a králové. Na našich stránkách si o jeho zajímavém původu a výrobě můžete dále přečíst na našem blogu.

 

Produkty s obsahem arganového oleje najdete v prodejnách s kosmetikou i zdravou výživou. Faktem ovšem zůstává, že existují firmy, které své zákazníky klamou nekalou reklamou, když uvádějí obsah arganového oleje ve svých produktech a zaměňují ho za jiný nebo když uvádí, že se jedná o 100% přírodní produkt a přitom je chemicky upravený. Stejně jako zlato, tak i arganový olej má svou cenu. Je to exklusivní, ničím jiným nahraditelná komodita a každý zákazník, který dbá o svoje investice do krásy a zdraví, by měl znát, jaká je ta skutečná a pravá kvalita arganového oleje. Pojďme se podívat na konkrétní údaje o arganovém oleji jako je země původu, charakteristika, cena a účinky.

 

Odkud arganový olej pochází?

 

Pravý arganový olej má svůj původ pouze a jen v Maroku, kde se vyrábí ze stromů Argania Spinosa. Tyto starobylé stromy (na planetě zemi rostou již 60 milionů let) naleznete na jihozápadě země na úpatí pohoří Atlas. Poslední dobou přibývá na českém kosmetickém trhu značky olejů s původem v Číně, Alžírsku, Tunisku, Egyptě či USA. Pokud se jedná o pravý arganový olej, tak byl nejprve  do dané země z Maroka dovezen a zde zpracován, což se samozřejmě projeví i na jeho ceně, která bude o dost vyšší. Neplaťte zbytečně za marketingové náklady těchto společností a vyhledávejte přímého prodejce z Maroka. Tím si zajistíte nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou.

 

Jaké je složení 100% arganového oleje? Jak poznám kvalitní bio olej od chemického?

 

První, co by Vás na produktu arganového oleje mělo zajímat, je jeho složení. Kromě krátkého popisu obsahu jako "100% arganový olej", hledejte v obsahu „ARGANIA SPINOZA KERNEL OIL“. Pouhý obecný popis 100% arganový olej je podezřelý a při detailním pohledu na složení možná zjistíte, že je olej míchaný s jinými složkamii. Vždy chtějte detaily o složení, které by měl Váš prodejce znát a poskytnout Vám je. Olej sám osobě je bohatý na antioxidanty, především vitamin E a dále pak omega 3 a 6 mastné kyseliny, není tudíž potřeba ho mixovat s dalšími. Arganový olej je velmi účinný ve své přírodní surové formě.

 

Patří arganový olej mezi certifikované bio a vegan produkty?arganový olej certifikát Ecocert

 

Téma udržitelných zdrojů a bio výroby je velkým tématem kosmetického trhu posledních let. I vy byste tedy od dobrého prodejce měli očekávat, že obdržel potvrzení o certifikátu garantující přírodní výrobu oleje. Pravý arganový olej od Smilargan má certifikát ECOCERT potvrzující, že olej obsahuje suroviny pouze z kontrolovaného ekologického zemědělství. Certifikát se vystavuje jménem francouzského certifikačního orgánu Ecocert, který ho uděluje pouze prověřeným a kvalitním BIO výrobkům jako jsou kosmetické produkty, parfémy a potraviny (kam spadá i arganový olej pro použití v gastronomii). Balení arganového oleje by mělo být zpravidla opatřeno známkou tohoto certifikátu, pokud ne, žádejte ho k vidění od prodejce.

 

Jaké vlastnosti má arganový olej, jak ho rozeznám na první pohled a dotyk?

 

Arganový olej je víceúčelová surovina a jeho vlastnosti se tedy liší podle účelu, ke kterému bude použit. Jeho zázračných vlastností se dá využít v kosmetice na péči o kůži celého těla, v gastronomii, či na léčení kožních problémů. Obecně platí, že arganový olej by měl být jemný a hebký na dotyk a ačkoliv se jedná o olej, neměl by být příliš mastný nebo nepřirozeně vlhký. Díky vyváženým vlastnostem se arganový olej rychle se vstřebává do pokožky, kterou by v žádném případě neměl dráždit. Dokonce i při poranění kůže a následném použití arganového oleje by měl přivodit uklidňující pocit úlevy. Dejte si pozor na štiplavé a mastné oleje. Spíše než o 100% arganový olej se jedná o olej pančovaný nebo mixovaný s jinými oleji. Opět platí již zmíněné pravidlo: ptejte se na detaily složení a chtějte jen 100% arganový olej.

 

Vůně arganového oleje

 

Dalším faktorem, který Vám může pomoci při výběru pravého arganového oleje je jeho aroma. Zapáchajícímu oleji se rozhodně vyhněte, na druhou stranu olej naprosto bez zápachu je taktéž na škodu. Může jít o vysoce zředěný olej nebo byl průmyslově zbaven zápachu. Pozor také na oleje, které voní jinak než přírodně, mohou být totiž namíchány s parfémem a to se pak již nejedná o čistý přírodní bio olej, i když to prodejce takto uvádí. Skutečný pravý a čistý kosmetický arganový olej je cítit „ořechově“. Poznat pravou vůni arganového oleje se naučíte až po jeho pravidelném používání. Přijďte ho na vlastní kůži vyzkoušet k nám na prodejnu na Praze 3, kde Vás rádi přivítáme.

 

 

Barva a sediment (sedlina)

 

Jedním z faktorů, jak rozpoznat pravý arganový olej je  i jeho barva. Arganový kosmetický olej má světle zlatou barvu, zatímco arganový potravinářský olej je zabarven do tmavě zlata. Rozhodně nekupujte “arganový olej”, který má lehce žlutou nebo dokonce bílou barvu. Pravý arganový olej může mít často na dně lahvičky malé množství sedliny a může mít malinko zakalený vzhled (platí to spíše u potravinářského oleje). Je to z důvodu technologií použitých při zpracování a není tedy na škodu. Pokud narazíte na dokonale průzračný arganový olej, jedná se o olej, který prošel průmyslovými filtračními systémy a přírodní rozhodně není. Specifická výroba taktéž zaručuje, že každý vyrobený litr arganového oleje je unikátní, vlastnosti jednotlivých produktů- barva, sedlina či vůně- se tedy mohou mírně lišit.

 

Skladování arganového oleje

 

Při koupi  dbejte na lahev, ve kterém je arganový olej nabízen. Arganový olej by měl být skladován ve skle, ideálně v tmavě zabarvených lahvích, nicméně ani plastové balení mu neuškodí. Nekupujte si však arganový olej v pochybných lahvičkách bez jakéhokoliv označení (certifikátu apod.). Arganový olej nevystavujte slunci, skladujte nejlépe na temném místě a v maximální teplotě do 23°C. Pro dlouhodobější skladování je vhodná teplota do 10°C.

 

Arganový olej mě překvapil svou rozdílnou cenou, za kterou se na našem trhu prodává, jaká je cena za „marocké zlato“ a proč?

 

Jak jsme již naznačili výše, Arganový olej je velmi specifická komodita, který je náročná na výrobu. Příprava jednoho litru zabere jedné berberské ženě téměř 20 hodin manuální práce a k jeho výrobě je třeba 30 kg arganových plodů. Logicky tedy nemůže existovat univerzální „levný arganový olej“. Dvě stě za 100 ml oleje se zdá jako výhodná koupě, ale při pozorném přečtení obsahu zjistíte, že se jedná o směsici jiných olejů, naprosto neodpovídajících kvalitě arganového oleje. Opravdu kvalitní Arganový olej se nedá výhodně koupit, což je dáno právě jedinečností jeho výskytu a výroby. Na druhou stranu extrémně drahý arganový olej nemusí být nutně nejlepším pro Vás ani Vaší peněženku. Velmi často je jeho vysoká cena zapříčiněna vysokými marketingovými výdaji. Závěrem lze tedy shrnnout, že arganový olej, pokud je 100% přírodní, není levnější v porovnání s dalšími přírodními oleji. Jedná se ovšem o bezkonkurenčně vysoce účinný a blahodárný prostředek pro Vaše tělo.

 

Jak a za jak dlouho poznám výsledky účinků arganového oleje?

 

Pravou podstatu a kvalitu něčeho poznáte spolehlivě nejen z toho, co o něm prodejce říká nebo co je o něm napsáno; nejdůležitější je zjistit na vlastní kůži, jak plní účel, pro který je určen. Plody arganu daly světu poznat nevýdanou surovinu, která je univerzálním lékem i magickým pomocníkem pro omlazení těla i duše. Co bychom Vám my jako dlouholetí uživatelé rádi doporučili je jediné – přesvědčte se sami. Arganový olej v té nevyšší kvalitě, a to jak pro účely kosmetické, tak i pro užití gastronomii můžete zakoupit u firmy Smilargan, a to buď na našem e-shopu nebo přímo v prodejně Smilargan.

 

V případě dalších dotazů k našem produktům či obecně k arganovému oleji, napište nám přímo nebo vložte komentář pod článek.